Ratlankių smėliavimas Kaune

Visų plieninių, aliumininių, stiklinių, medinių ir kitokių detalių smėliavimasAbrazyvų rūšys

Abrazyvų, skirtų smėliavimui, yra ganėtinai daug ir jų vis daugėja, nes vis atrandama kas nors naujo. Kiekvienas iš jų turi skirtingą poveikį apdirbamai medžiagai, tad prieš smėliuojant reikia pasirinkti, kas kam tinka labiau. Abrazyvai gali būti naudojami skirtingam tikslui, pvz. valymui, dažų nuėmimui, paviršiaus pašiaušimui ar pastiprinimui, poliravimui. Tam turi įtakos ne tik abrazyvo tipas, bet ir jo dalelių dydis, forma, slėgis, kuriuo dalelės išpučiamos, taip pat medžiagos tipas, kurią norite smėliuoti. Pateikiu populiaresnių abrazyvų trumpus aprašymus bent apytiksliam susipažinimui:

Kvarcinis smėlis (Silica sand)
Pats smėliasrovės pavadinimas susijęs su „smėliu“, ir Lietuvoje daug kas juo smėliuoja, tačiau visgi jis nėra rekomenduojamas naudoti be itin geros apsaugos ir švaraus oro tiekimo smėliuotojui. Apskritai tai yra efektyvus abrazyvas, bet problema slypi tame, kad atsitrenkęs į paviršių, smėlis skyla į itin smulkias daleles ir sukelia smėlio dulkių debesis. Šios dalelės tokios smulkios, kad netgi geri raspiratoriai negali apsaugoti nuo jų įkvėpimo. Ilgainiui kvėpuojant smėlio dulkėmis, žmogui tai gali sukelti įvairias lėtines praktiškai nepagydomas plaučių ligas. Taip pat silicis yra žinomas kaip kancerogenas. Dėl šių pavojingų šalutinių efektų kvarcinis smėlis nėra saugus smėliavimui, o Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje ir kitose vakarų valstybėse kaip abrazyvas jis uždraustas įstatymais. Privalumai: pigus, gerai valo paviršių. Trūkumai: labai dulka, nuodingas kvėpuoti.
Kalcinuota soda, natrio karbonatas (Sodium carbonate)
Ši visiems puikiai žinoma medžiaga kaip abrazyvas naudojamas palyginti neseniai. Tai yra beveik ta pati soda, kurią šeimininkės naudoja kepant pyragus, bet visgi industrinė soda šiek tiek skiriasi (virtuvei – NaHCO3 (natrio bikarbonatas), industrijai – NaCO3). Visiškai saugi ir draugiška aplinkai medžiaga, nepavojinga įkvėpti. Tinka valyti chromui, plastikui ir kitiems jautriems paviršiams, nes tai labai švelnus abrazyvas. Natūraliai metalą apsaugo nuo rūdyjimo, dėl to gerai valyti dažus ir nešvarumus nuo plieno, taip pat ir nuo medžio. Privalumai: nė trupučio nepažeidžia medžiagos paviršiaus. Trūkumai: lėtas valymo greitis, ir gali būti panaudojama tik kartą, nes smėliuojant soda suyra.
Aliuminio oksidas (Aliuminum oxide)
Aliuminio oksidas yra vienas plačiausiai naudojamų abrazyvų. Privalumai: ekstremaliai aštrus, greitas valymas, daugkartinis naudojimas. Trūkumai: brangus, stipriai pakeičia paviršių (minkštesnį paviršių „išėda“).
Silicio karbidas (Silicon Carbide)
Tai vienas kiečiausių abrazyvų, tad jis leidžia itin greitai valyti paviršius. Silicio karbido kietumas idealus smėliuoti kietiems paviršiams, kaip stiklas ar akmuo. Privalumai: aštrus, itin greitas valymas, itin ilgaamžis. Trūkumai: brangus, stipriai pakeičia paviršių (minkštesnį paviršių „išėda“).
Skaldyto stiklo granulės (Crushed glass grit)
Natūraliai kampuota stiklo granulių forma daro šią medžiagą agresyviu abrazyvu. Dirbant su šia medžiaga neišsiskiria silicis, ji netoksiška, intertiška. Negali būti pakartotinai naudojama, nes suyra į stiklo dulkes. Privalumai: greitas valymas. Trūkumai: šiek tiek „išėda“ minkštesnių medžiagų paviršių.
Stiklo rutuliukai (Glass beads)
Bešviniai stiklo rutuliukai, sudėty neturintys laisvo silicio, suteikia smėliuojamai medžiagai daug lygesnį ir šviesesnį paviršių nei kampuotų formų abrazyvai. Rutuliukai gali būti pakartotinai naudoti apie 30 kartų. Tai vienas geriausių abrazyvų smėliuoti aliuminį. Privalumai: beveik nepakeičia aliuminio paviršiaus, tik vos pašiaušia. Valymo greitis – vidutiniškai greitas.
Plastiko granulės (Plastic grit)
Plastiko granulės gali būti daugelio rūšių ir formų. Abrazyvas idealus sluoksnio nuėmimui nuo minkštesnių paviršių, įskaitant aliuminį ir kitus minkštesnius metalus, kombinuotas medžiagas, plastiką. Sąlyginis plastiko minkštumas tinkamas automobilių dalių smėliavimo srityje. Privalumai: nė trupučio nepažeidžia paviršiaus. Trūkumai: brangus, vidutinis valymo greitis. 
Plieno šratai (Steel Shot)
Tai gana populiarus abrazyvas, leidžiantis išgauti lygų ir poliruotą paviršių. Taip pat didele jėga veikiantys sferiniai plieno šratai sukietina metalo paviršių. Privalumai: nedulka, nepažeidžia paviršiaus, gali suteikti blizgesį tam tikromis sąlygmos. Trūkumai: brangus, vidutinis valymo greitis, reikalauja itin didelio kompresoriaus našumo.
Skaldyto plieno granulės (Steel grit)
Šis abrazyvas labai greitai nuvalo teršalus nuo plieno ir kito lieto metalo. Minkštesnis nei aliuminio oksidas, bet aštrių formų. Plieno granulės neskyla taip lengvai ir puikiai pašiaušia metalo paviršių. Privalumai: nedulka, aštrus, vidutiniškai greitas valymas. Trūkumai: stipriai „išėda“ paviršių, reikalauja itin didelio kompresoriaus našumo.
Korundas (Corundum)
Tai gana aštrus abrazyvas, aptinkamas specialiose uolienose, turi aliuminio oksido kristalinę formą. Iš jo gaminamas rudos spalvos švitrinis popierius ir kiti šlifavimo produktai. Privalumai: aštrus, vidutiniškai greitas valymas. Trūkumai: „išėda“ paviršių, sąlyginai greitai susmulkėja ir pradeda dulkėti.
Riešutų kevalo abrazyvas (Walnut shells)
Riešutų kevalai gana gerai valo paviršius, minimaliai paveikdami medžiagos paviršių. Nepaprastai patvarus, kampuotos formos, bet laikomas minkštu abrazyvu. Tinkamas apdirbti kietam medžiui, automobilių dalims. Privalumai: beveik nepažeidžia paviršiaus. Trūkumai: brangus, paviršių valo vidutiniškai lėtai.
Kukurūzų luobelės abrazyvas (Corn Cob)
Šis organinis abrazyvas yra minkštas ir tinka jautrioms ir minkštoms medžiagoms smėliuoti, ypač medžiui. Gerai valo, nedarydamas jokios žalos medžiagos paviršiui. Privalumai: nė kiek nepažeidžia paviršiaus. Trūkumai: paviršių valo lėtai.

Be išvardintų abrazyvų, dar yra ir kitų, pvz. nikelio šlakas, kapota viela, granatas, keramikos rutuliukai. Apie juos bus vėliau.